Beta Glukan Nedir?

Kasım 20, 2017
Posted in Sağlık
Kasım 20, 2017 İmmuferon

Beta Glukan Nedir?

Beta Glukan

Beta Glukan, ekmek mayası hücre duvarından ekstrakte edilen basit bir polisakkaritdir. Bağışıklık sistemimizin ilk savunmasını yapan makrofajlar (beyaz kan hücreleri) üzerindeki özel yüzeylere bağlanarak, bağışıklık sistemini aktive etmesinden dolayı yıllardır bağışıklık sistemi destekleyici olarak ün kazanmış tamamen doğal bir besin desteğidir.

Enfeksiyonlara karşı savunmadan sorumlu hücrelerini aktive ettiğinden yabancı hücreleri sarıp yok eden ve vücudun koruma mekanizmasını harekete geçiren bir seri etkiyi başlattığı gözlenmiştir. Bunun sonucu da güçlü bir bağışıklık sistemidir. Sağlıklı bireylerde kullanıldığında hastalıklara karşı dayanıklılık ve iyilik hali oluşturur.

Beta glukan ve işlevi

Hem primer (doğuştan), hem sekonder immün yetersizliği olan kişiler ciddi ölçüde enfeksiyon riski taşıyan bireylerdir ve enfeksiyondan korunma çok önemlidir.

Beta-glukan, virüs, bakteri, mantar ve parazitik enfeksiyonlara karşı vücut direncinin artmasını sağlar. Monositler, makrofajlar, granülositler ve doğal öldürücü hücreler beta-glukanı tanıyan ve bağlayan özel yüzey reseptörlerine sahiptirler. Bu reseptörler beta-glukan zincirlerinin spesifik yapılarına bağlanırlar ve beta glukanın bağışıklık sisteminin uyarıcısı olarak işlev görmesini sağlarlar. Beta-glukan bağışıklık sisteminin iyi bir düzenleyicisidir.Beta-glukanın antitümör etkisi ve karsinogenezden korunma gibi immün sistemi güçlendirme (bağışıklık sistemini güçlendirme) özelliği vardır. Beta-glukan bağışıklık sistemini uyardığı gibi, aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlü bir düzenleyicisi olarak da etki gösterir.

Beta-glukanın immünostimülatör (bağışıklık sistemi güçlendirici) etkisi, kanser hücre büyümesi, bakteriyel enfeksiyonun azaltılması ile sonuçlanabilir. Beta-glukanın bu bağışıklık düzenleme etkisi, makrofaj fagositozunu ayarlamada yer alan sitokinlerin makrofajlardan salınımını uyarma veya engelleme yeteneğiyle ilişkilidir.

Beta Glukan ne gibi durumlarda kullanılır? Beta Glukan kimlere kullanılır?

• Grip ve soğuk algınlığı
• Alt ve üst solunum yolu ekfeksiyonları
• Tekrarlayan enfeksiyonlar
• Okul, işyer gibi kapalı ortamlarda hızla bulaşan enfeksiyonlar
• Yoğun temponun (iş, sınav dönemi, seyahat) yarattığı stresin olumsuz sonuçları
• Düzensiz ve sağlıksız beslenmenin olumsuz sonuçları
• Tekrarlayan aft ve uçuklar

KAÇ MG KULLANILMALI?

Literatürlere bakıldığında 200-400 mg dozların çok daha etkili olduğu görülmektedir.100 mg altındaki dozların etkinlik sağlamadığı görülmektedir.Avrupa ve Amerikada 400 ve 800 mglık dozlar mevcutda kullanılmaktadır.

, , ,

Soru ve Görüşleriniz İçin Bize Ulaşın!
 Telefon: 0312 441 53 01

Daha fazla bilgi için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.