Ekinezya Nedir ?

Kasım 22, 2017
Posted in Sağlık
Kasım 22, 2017 İmmuferon

Ekinezya Nedir ?

Ekinezya

Ekinezya ile ilgili yapılan araştırmalar özellikle bitkinin savunma sistemini kuvvetlendirici yönüne odaklanmıştır.

Farklı ekinezya türleri olmakla birlikte yalnızca pallida, purpurea ve angustifolia türlerinin faydalı olduğu belirtilmektedir. Ekinezya ile ilgili bilimsel araştırmaların çoğu Almanya’da yapılmış olup; bağışıklığı güçlendiren, solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarıyla mücadele eden, reçetesiz satılan bir ilaç olarak resmen onaylanmıştır.

Ekinezya Faydaları Nelerdir?

İnterferon üretimini destekleyerek vücudun savunma sistemini güçlendirir. İnterferon, doğal öldürücü hücreleri harekete geçirerek, onları virüslü veya tümörlü hücrelere bağlanıp parçalamaya teşvik eder. İnterferon, virüslerin genetik yapısını bozan, çoğalıp yayılma yeteneklerini engelleyen enzimlerin salgılamasını tetikleyici etki gösterir.

Özellikle enfeksiyon, grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda kullanımıyla tanınmaktadır. Bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmayanlar için ekinezya otu önemli bir doğal destektir. Ekinezya bitkisi 1887′de Amerika Birleşik Devletler’de tıbbi kullanıma sokulmuş ve yaklaşık 40 yıl boyunca nezle ve grip gibi hafif enfeksiyonların tedavisinde geniş ölçüde yararlanılmıştır.

Grip ve soğuk algınlığını önleyici etkisi nedeniyle hastalık öncesinde kullanılabileceği gibi hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkması durumunda da kullanılabilir.

8 hafta süren ve 108 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada grubun yarısına günde iki defa 4 mililitre Ekinezya purpurea, diğer gruba ise plasebo verilmiştir. Araştırma sonucuna göre ekinezya kullananların nezleye yakalanma olasılığı %36 oranında azalmıştır. Ekinezya’dan en çok yarar görenler enfeksiyona karşı savaşan T hücreleri seviyesi düşük olan kişilerdi.

ABD’deki Connecticut Üniversitesi Eczacılık Fakültesince yürütülen bir çalışmada soğuk algınlığı ve nezleye yakalanma olasılığını(%58) önemli derecede düşürdüğü tespit edilmiştir. Öksürük ve baş ağrısı gibi durumları hafiflettiği de görülmüştür.

İngiltere de yapılan bir araştırmada ise C vitaminiyle beraber alındığında soğuk algınlığı geçirme olasılığını %80lerin üzerinde azalttığı görülmüştür. Hastalığın zamanını da 1-1,5 gün azalttığı belirlenmiştir.

Yapılan araştırmalarda ekinezyanın akyuvar sayısında artışa neden olduğu tespit edilmiştir. Münih Üniversitesi’nden Dr. Wagner’e göre, ekinezya kemik iliğindeki ve lenfatik dokudaki sap hücreleri, enfeksiyonla savaşacak, T-lenfositleri de dahil olmak üzere, daha güçlü ve daha çok sayıda akyuvar üretmeye zorlayarak, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Patojenik organizmalarla sağlıklı dokular arasındaki doğal savunma hattını yıkan bir enziminin oluşumunu önleyici etkisi olduğu  saptanmıştır.

Ekinezya ile ilgili araştırmalara göre bitkinin influenza virüsü, sinsityal virüsü ve uçuk virüsü gibi virüsler üzerinde öldürücü etkisi bulunmakta ve de ayrıca boğaz ve akciğerlerdeki iltihabın yol açacağı hasarı engellemektedir.

Egzama, sedef, sivilce gibi deri rahatsızlıklarında faydalıdır.

Yapılan bazı araştırmalarda ekinezya bitkisinin toprak üstü kısımlarının köklerinden daha etkili olduğu saptanmıştır.

Ekinezya ürünleri Echinaceae purpurea ve Echinacea angustifolia ‘dan üretilir.

Echinacea purpurea : Kök veya yapraklarından yararlanılır.
Echinacea angustifolia :  Köklerinden yararlanılır.

Almanya’da yapılan araştırmalarda Echinaceae purpurea’nın yapraklarından elde edilen ürünlerin kullanımı tavsiye edilmiştir (Echinaceae purpurea herba)  Diğer türleri tedavi için önerilmemiştir.

Alman sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan çalışmada soğuk algınlığı, solunum yolları ve idrar yolları enfeksiyonları gibi rahatsızlıklarda ekinezya önerilmiştir.

Ekinezya Yararları (Faydaları)

Ekinezya ‘ yı C vitamini ile birlikte kullanırsanız soğuk algınlığına engel olur.
• Baş ağrıları içinde faydalı bir bitkidir Ekinezya.
• Öksürük içinde Ekinezya mühim etkileri olan, iyileştiren bir bitkidir.
Yılan ve zehir taşıyan böcekler soktuğu zaman Ekinezya kullanılır.
• Ekinezya iyi bir yara iyileştiricidir. İyileşmeyi hızlandırıcıdır.
• Kemoterapi görmekte olan hastalar, vücut dirençlerini arttıran Ekinezya’ yı kullanmalıdır.
• Ekinezya Egzama hastalığına da fayda sağlar.
• Sivilce ve akneleri geçirme yönüyle de Ekinezya faydalıdır.
• Sedef hastalığının da geçmesinde mühim bir unsurdur Ekinezya.

Soru ve Görüşleriniz İçin Bize Ulaşın!
 Telefon: 0312 441 53 01

Daha fazla bilgi için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.